2021-22 Scholarship Recipients Announced

The Putnam County Community Foundation administers 45 scholarship funds on behalf of our donors and community partners. We awarded a total of $144,650 to 51 students this year from these funds. Congratulations to the following recipients:

  • 4-H General Scholarship: Gayle Baugh
  • 4-H Livestock Scholarship: Dillon Sutherlin
  • Alpha Gama Delta- Eta Alumnae Chapter Scholarship: Grace Gillen, Taylor Hobbs, Sydney Kallem, Morgan Keller
  • Barbara & Edward Brookshire 4-H Scholarship: Bree Mahoney-Sutherland, Ethan Maier
  • Barbara & Edward Brookshire Purdue Scholarship: Brayden Mann, Molly Ramey
  • Becky Brothers Service Scholarship: Ava McHugh
  • Belle Union High School Alumni Association Scholarship: Kensley Cash, Parker Hacker
  • Betty L. & Marjorie Dierdorf Memorial Scholarship: Marcus Robinson
  • Brian John & Roberta (Berdee) Lanie Memorial Scholarship: Emily Crowder, Andrew York
  • Cindy & John Hennette Dental Scholarship: Selene Seaman
  • Clinton Township Scholarship: Reghan Christy
  • Darrel Thomas 4-H Scholarship: Kinzee Wilson
  • Ethel V. Frazier Putnam County Hospital Guild Scholarship: Brionna Egold, Allison Scott, Madison Williams
  • Fillmore High School Alumni Association Scholarship: Kensley Cash
  • Greencastle Community Schools Educational Endowment: Eihi Yoshinaga
  • Harold H. Hardman Memorial Scholarship: Lauren Hopper
  • Heritage Lake Scholarship: Mason Brooks, Neva Brown, Grace Elmore
  • J.R. & Ginger Scott Scholarship for Aviation: Dillon Sutherlin
  • Lilly Finalist Scholarship: Grace Elmore, Paige Kaiser, Grace Timm
  • Lisa Stringer Theis Memorial Scholarship: Zoe Weltz¬†
  • Lyon Family Scholarship: Anthony Baker, Elizabeth Lucas, Kedric Nees, Megan Puckett
  • Marjorie B. Oliver Fund for Nursing Scholarship: Macey Lambermont, Camdyn Bass
  • Marlene Bitzer Memorial Scholarship: Lauren Hopper
  • Michael Rokicki Memorial/City Council Scholarship: Eihi Yoshinaga
  • Murray and Sara Pride Scholarship: Darcie Cox
  • North Putnam Community Schools Scholarship: Dane Spencer
  • Puckett Family Scholarship: Marcus Robinson
  • Purdue Club of Putnam County Scholarship: Levi Girton, Megan Early, Bailey Williams, Andrew York
  • Putnam County Board of Realtors: Reghan Christy, Mabel Lewis, Brayden Mann, Bree Mahoney-Sutherland
  • Putnam County Building Trades Scholarship: Joseph Maldonado, Caleb Coy
  • Putnam County Soil & Water Conservation Scholarship: Brayden Mann
  • Putnamville Correctional Facility Memorial Scholarship: Kathryn Sapp, Hayden Smith
  • Reelsville Alumni Scholarship: Bree Mahoney-Sutherland, Marcus Robinson
  • Robert L. Harbison Family Scholarship: Evelyn Tharp
  • Roscoe & Flossie N. Zeiner Scholarship: LexAnne Fuchs
  • South Putnam High School Scholarship: Brionna Egold
  • St. Paul Ladies Guild Memorial Scholarship: Paige Kaiser, Selene Seaman, Anastasia Wood
  • Tri Kappa Scholarship: Helen Eaglin
  • Wilma & Forrest Hadley Scholarship: Dane Spencer
  • Zella Marie Tabor Thomas Scholarship: Marcus Robinson
Share with

Leave a Reply

Start typing and press Enter to search